Založ si blog

Tento národ má právo. .. .

S týmito slovami začal svoj príhovor Ján Pavol II počas  návštevy komunistického Poľska. Bola  to zvláštna reč pre Poliakov, ktorí dlhé roky  počúvali o svojich povinnostiach voči Moskve , o svojich záväzkoch voči partnerom z Varšavskej zmluvy a RVHP.

Dnes počúvame z úst mnohých politikov o našej povinnosti  voči západným  spojencom. Snažia sa nám implantovať názor, že máme  byť za čo zaviazaní a tak máme povinnosti voči Bruselu. Často  omielaná fráza je o tom , že ak budeme neposlušní  tak  ako štát skrachujeme  do roka a do dňa odídu všetci investori  a budeme na kolenách.

Slovenská republika vstupovala do EU ako štát , ktorý si splnil  všetky  záväzky a kritéria na vstup. SR sa rovnako podieľa na všetkých finančných záväzkoch , ktoré si EU určila. Pripadá to skoro ako keď idete  do samoobsluhy  kúpiť chleba zaplatíte a máte byť vďačný  za to , že  Vám  ho predajú . Máte  cítiť morálny záväzok voči predajcovi . Ak nie  príde strašiak , že  predajca  Vám už nikdy chleba nepredá a Vy  zomriete hladom. Ako často počúvala  generácia  91´vetu ak sa odtrhneme  od Čechov  rozoberú si nás okolité štáty , skrachujeme a podobne. Od vtedy  ubehol nejaký ten piatok  a SR je stále na mape  sveta  a pán docent Fico aj keď  tomu neuveríte aj  Európy.

Mnohí ekonómovia si povedali svoje k téme  Euroval . Politici  sa snažia nám nahovoriť , že neprijatím  dodatku k dohode ( okrem iného, ktorým sa pôžička mení na pomoc) rozbíjame  eurozónu a pomaly rozpútame  III svetovú. Je to lož ; obrovská lož. Pred Sulikovo- Slotovým povstaním  Barroso a spol. hovorili o tzv. škandinávskej nákaze . O čo išlo?  O vlastnú cestu  pre Fínsko. Fínsko je dnes jediný člen  eurozóny , ktoré si vydobylo záruky za túto „pomoc“. Vylúčil niekto Fínsko z Eurozóny?  Nastala  apokalypsa? Iste nie.  Slovensko podobne  ako Fínsko  má právo na vlastnú cestu a toto právo je v plnom komforte  s povinnosťou podporiť  spoločné úsilie o záchranu spoločnej meny.  Veď  zrejme nikto nechce  pád vlastnej meny.  Táto naša povinnosť  však nevylučuje  inú premisu. Tou je pripraviť plán B.  Ako povedal klasik  urobiť  všetko pre mier , ale pripraviť sa na vojnu.  Ignorovanie snahy o záchranu eura  je rovnako nezodpovedné ako úplné vylúčenie možnosti,  že padne.

V tejto chvíli  je dobré povedať si aj pár viet o téme  Euroval ako takej .  Vláda  SR ;in concreto Ivan Mikloš bol zrejme v Bruseli dať si dobrú kávu a tučný steak. Pre Slovensko  nevydobyl  žiadne  výhody. Ním prezentované „ výhody“ je výmena jednej nevýhody  za druhú .  Prijatie  Eurovalu bolo v rozpore s článkom 125 resp . 124 Lisabonskej  zmluvy , ktorou je SR viazaná.  Naša múdra vláda  za  podpory  eurosocialistov  zo SMERU išla  až tak ďaleko , že jej nevadil ani  ústavný kotrmelec ; len aby mohli zavolať do Bruselu „Poslušne  hlásim – úkol splnen.“ Tu je  iste  namieste  vysvetliť  aj spomínaný kotrmelec.  Ak platí   logika  opätovného hlasovania  o Eurovale ako nám ju predkladá vláda + smer , potom nevidím  žiaden  ústavný dôvod prečo opätovne  nehlasovať  o generálnom prokurátorovi. Veď  funkcia  mu nevznikla ( tá  vzniká až menovaním Prezidentom) a to , že dnes máme  už jednu „ perfektnú voľbu? No a čo  veď aj hlasovanie ( prvé ) o Eurovale  bolo perfektné .

Znamená  pre nás  EUROVAL  apokalypsu ?  Neviem  . Keď odrátame nemorálnosť  samotného  faktu „ pomoci“ podvodníkom a ich spolupáchateľom ( banky), rozpor s Lisabonskou zmluvou možno  skutočne  nikdy nedáme ani cent.  Ale rovnako pravdepodobné je , že my ktorí sme produktívnou časťou slovenskej verejnosti ( t.j platíme dane) vykešujeme  cca 6000 Eur na hlavu. Suma 1500 eur  je dubiózna  keďže  sa môžeme baviť  len o skupine obyvateľstva , ktorá stojí na strane príjmov do štátneho rozpočtu.

Druhou stranou mince je , že Euroval nie je konečná našej pomoci  , ale je prvým krokom . Už dnes sa v Bruseli hovorí o 2 biliónoch euro.  Nevyhnutnou  súčasťou  takto naplánovanej záchrany sú aj inštitucionálne  zmeny  v EU a vznik centrálnej  vlády. Pri našej národnej mánii „ poslušne hlásim „  je to hotová katastrofa.

Príde  doba  kedy my Slováci zapíšeme do svojej genetickej  informácie  slová Jána Pavla II „ Náš národ  má právo!“? Bolo by fajn keby  tá doba prišla  pred  tým ako sa zo Slovenska  stane autonómna oblasť EU. Bolo by  fajn…

Dorothy Dayová

08.11.2016

Veľmi rád čítam amerického autora jezuitu Jamesa Martina. Jeho knihy sú mnohokrát veľkým povzbudením a napriek tomu, že sú presiaknuté katolíckom duchom môže ich čítať každý bez ohľadu viac »

STOP vyvlastňovaniu lajdáctvom ministerských úradníkov . .. ?

30.08.2016

Každý právnik ma svoju právnickú srdcovku. Pre mňa je to stavebné právo. Vláda Slovenskej republiky prijala v predchádzajúcom volebnom období myšlienku novelizácie stavebného zákona. Vzhľadom viac »

K novelizácii stavebného práva 2. možnosť pro-rodinného rozmeru v novom stavebnom zákone

17.05.2016

V sérii blogov na tému novela stavebného zákona sa ako zástupca nevládnej organizácie snažím poukazovať na niektoré inšpiratívne momenty, ktoré so sebou prináša stavebné právo. Beriem viac »

vojak, afganistan

Pri útoku v Afganistane sa zranilo päť českých vojakov

18.10.2018 06:14

Len pred pár týždňami neďaleko základne Bagrám v provincii Parván zahynuli traja českí vojaci.

ropa

Šejkovia hrozia ropnou krízou

18.10.2018 06:00

Jeden z najväčších exportérov ropy na svete pohrozil priškrtením kohútikov. Zníženou ťažbou ropy spôsobený nedostatok pohonných hmôt môže otriasť svetovou ekonomikou.

ebola

Epidémia eboly v Kongu zatiaľ nepredstavuje celosvetové riziko

17.10.2018 23:24

Od začiatku vypuknutia epidémie v júli tohto roka tu zahynulo nakazením sa ebolou už 211 osôb.

Saudská Arábia, novinár, zmiznutie, nezvestný Džamal Chášukdží , Istanbul

Trump žiada Turecko o poskytnutie nahrávok súvisiacich so zmiznutím Chášukdžího

17.10.2018 22:38

Nemecký minister zahraničných vecí Maas informoval o odložení plánovanej cesty do Saudskej Arábie, kým nebude prípad objasnený.

piry

"Memento homine quia pulvis es et in pulverem reverteris"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 73841x
Priemerná čítanosť článkov: 2051x

Autor blogu

Kategórie