Založ si blog

Sedembolestná a Edkova občianska spoločnosť. .. .

Hneď na úvod  chcem povedať , že ak budem v súvislosti  s doc. Chmelárom  používať druhú osobu  jednotného  čísla  je to dané  tým,  že počas  mojich štúdií na UMB  sme si potykali , aj keď nepredpokladám , že si to pán docent bude  pamätať. Edo  vtedy  vystupoval  proti bombardovaniu  Juhoslávie a celkom som mu fandil. Aj keď som pravičiar  mal som ho  za čestného a odborne  zdatného  ľavicového  intelektuála , silného  v argumentoch. Neviem  či je  štandard aby  intelektuáli behali s toaleťákom a omotávali s nimi sochy . Poznám  ľudí ktorí sa môžu pýšiť  tým,  že sú intelektuáli  či už ľavicoví , pravicoví , kresťanskí či židovskí a toaleťák nepoužívajú ako prostriedok  prezentácie.  Ale nie o tom som chcel.  Edo vyšiel s  novou výpravou  proti kresťanským sviatkom konkrétne  mu extrémne  vadí sviatok Sedembolestnej .  Hovorí dokonca o protiústavnosti s akcentom  na úvodné články  Ústavy .

Nuž  je pravda , že časť  štátnych sviatkov v SR sa viaže na kresťanské náboženstvo .  Avšak ani jeden  nie je taký, ktorý by nemal hlbší podtext  v dejinách.  Pripomeňme si  sv. Cyrila a Metoda.  Nuž nepredpokladám , že títo dvaja páni sú svätcami evanjelickej  cirkvi , Islamu či židovskej obce.  A nepredpokladám,  že majú svoje miesto v kalendári len z dôvodu  beatifikácie  pápežom. Ich poslanie  malo významný kultúrno- historický kontext , ale Tvojou logikou Edko sú svätcami katolíckej  cirkvi  tak  von s nimi z kalendára.  Slovenský  národ bol a je ( aj keď v menšej  miere ako v minulosti ) národ kresťanského presvedčenia  a postava  Sedembolestnej  s ním bola  spätá tisíc rokov .  Chudobný ľud  sa k nej utiekal a stala sa na toľko symbolickou , že podobne  ako Chorváti majú Gospu , poliaci Matku čenstochovskú ( tzv. čiernu madonu)  my máme  Sedembolestnú . Mária  ako náboženská postava  pritom nie je vecou len katolíkov. V tej istej kvalite  ju uznáva grécky  rít , pravoslávie  a iné ortodoxné cirkvi  východu. V inej kvalite , ale predsa  ju majú zapísané v svojej viere  evanjelici a dokonca  Islám.  Ide  teda  jednak o národný symbol a jednak aj iste  o náboženský.   Ak však  pôjdeme  Tvojou logikou a čo sa len obtre o náboženstvo je zlé , musíme  vylúčiť  aj iné skutočnosti s nášho národného života  Bernoláka a Hollého ( kňazi), knieža  Rastislava  ( pravoslávnou cirkvou uznávaného ako svätého) a nespočetne množstvo  udalostí a osôb.  Národy  sveta majú aj skutočnosti a fenomény,  ktoré nie sú materiálne  hmatateľné- merateľné  .   Aj táto  časť nášho života  patrí k dejinám .

Ja osobne nemám v obľube iné sviatky. Traumatizujúco si spomínam na 1 máj a nútené oslavy .Opatrne  by sa dalo polemizovať  či SNP podobne ako francúzska  revolúcia  nemalo príliš  veľa zbytočných mŕtvol . Alebo či 17 november  nebol dopredu zinscenovaný .  Hlavne  pri poslednom  spomínanom  si myslím,  že  skôr apríl 88´ je dátum,  ktorý by mali mať Slováci v úcte .  Ti možno tieto dni považuješ  za „posvätné „ je to ok.  Ale neupri mi otázku či  náhodou nemajú istý ideologický podtext ?

Ja na prvého mája idem so psom do hôr , neoslavujem ho ale neprekáža mi ak sú v uliciach davy ( aj keď  čoraz redšie). Ak si to povieš , že sa cez veľký piatok opiješ , a cez Sedembolestnú budeš pracovať ; si vedecký pracovník  tak na protest môžeš  celý deň vedecky bádať , je to rovnako OK. Teda ak sa neopiješ  tak,  že  ťa zase  bude lákať dáky  ten toaleťák.  Toto je demokratická línia môjho uvažovania. Nech nikto nenúti nikoho nič  svätiť  a ak je deň voľna  nech si ho každý trávi  podľa svojej  chute.

Inou  alternatívou je tá tvoja  občianska spoločnosť.  Aj tak sa dá. Ale potom nie mačkopes . Ale potom  žiadne práva  pre národnostné menšiny – sú to občania . Žiadne práva ani dotácie  pre  žiadne cirkvi ( čo bude s kultúrnymi pamiatkami neviem ). A z dejepisov  všetko von čo by sa spájalo s národným a kresťanským . Je predsa  proti ústavné( v tvojej logike  ) ak sa dnes  učí o Štúrovi,  ktorý hájil záujmy len slovenského  národa a nie  občanov  Uhorska.

Edko som rád , že píšeš  a dávaš alternatívy . Ja by som keby som bol občiansky  založený  radšej bol za zrušenie všetkých sviatkov a dať dni voľna v rovnakom počte  nech si každý slávi čo chce,   ale aj tvoja úvaha  má v demokracii zmysel.  Len nemôžeš  klamať. To sa podobne ako ten  slávny toaleťák, na ľavicového intelektuála nehodí.  V zmysle Ústavy SR nie je Slovensko krajina  občianska , ale  zmiešaná, inak by nemohli existovať  práva národnostných menšín  či trestný čin hanobenia  rasy a národa . Sedembolestná nie  je len  katolíckou vecou, ale min. ďalších  troch náboženstiev a má široký národný kontext .  Dnes nikto nikoho nenúti aby niečo konal nebodaj  už svätil (  s iróniou dodávam okrem EU tá je  posvätná ) . Čestné sú len dva modely  buď zrušiť   všetko, alebo zachovať status qou.  Licitácia sviatkov je cestou do pekla. V slobodnej spoločnosti si totiž musíš  zvyknúť, že aj to čo sa mi nepáči musím tolerovať. Podobne ako ja ten tvoj toaleťák….Dorothy Dayová

08.11.2016

Veľmi rád čítam amerického autora jezuitu Jamesa Martina. Jeho knihy sú mnohokrát veľkým povzbudením a napriek tomu, že sú presiaknuté katolíckom duchom môže ich čítať každý bez ohľadu viac »

STOP vyvlastňovaniu lajdáctvom ministerských úradníkov . .. ?

30.08.2016

Každý právnik ma svoju právnickú srdcovku. Pre mňa je to stavebné právo. Vláda Slovenskej republiky prijala v predchádzajúcom volebnom období myšlienku novelizácie stavebného zákona. Vzhľadom viac »

K novelizácii stavebného práva 2. možnosť pro-rodinného rozmeru v novom stavebnom zákone

17.05.2016

V sérii blogov na tému novela stavebného zákona sa ako zástupca nevládnej organizácie snažím poukazovať na niektoré inšpiratívne momenty, ktoré so sebou prináša stavebné právo. Beriem viac »

USA-ELECTION/ALABAMA

Doplňovacie voľby v Alabame vyhral demokrat Jones, médiá hovoria o Trumpovej porážke

13.12.2017 07:28

O uvoľnené kreslo senátora v Alabame bojovali demokrat Doug Jones a Roy Moore, ktorého podporoval prezident Trump.

Roman Polanski

Americká polícia sa zaoberá ďalším obvinením na adresu slávneho režiséra Polanského

13.12.2017 07:08

Režisér mal ešte v roku 1975 obťažovať desaťročné dievča.

Zemetrasenie v Iráne

Irán zasiahli dva silné otrasy, hlásia zranených

13.12.2017 07:02

Otrasy zasiahli provinciu Kermán, zranených je najmenej 18 ľudí.

veronika nemethova

Ocenia študentov. Vlani zabodovala liečba rakoviny

13.12.2017 07:00

Odlev mladých mozgov zo Slovenska je pálčivou témou už roky.

piry

"Memento homine quia pulvis es et in pulverem reverteris"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 67626x
Priemerná čítanosť článkov: 1879x

Autor blogu

Kategórie