Založ si blog

Vojna a mier

Vojna a mier

31. august 1939  Gliwice  Poľsko. Skupina  elitných  vojakov Abwehru  a SS  vykonala  operáciu  prepadnutia  vysielača , a tento  akt  sa stal casus  belli  napadnutiu Poľska.

22. júna 2012 sýrske  vzdušné sily  zostrelili turecké  špionážne  lietadlo  podľa  sýrskych  zdrojov na  územím Sýrie   podľa Turecka  nad jeho  územím.

Slovensko  nerieši , netýka sa ho to . Ozaj?

 

Čo to môže znamenať. ?

Ak by Turecko  tvrdilo, že „ darebácky „ štát  Sýria zlikvidovalo  jeho lietadlo nad  jeho  územím  ide o učebnicový  casus  belli  teda  dôvod  k vojne.  De facto  bolo Turecko napadnuté  Sýriou  vo vzduchu .  Stále  ešte  môžeme  tvrdiť,  že je to síce  zaujímavý  vojensko- právny  problém,  ale je to ďaleko  a nás  sa to netýka.

Irák  bol  bombardovaný  bez právneho  dôvodu  na základe domnienok USA,  že vlastní  zbrane  hromadného ničenia .  Juhoslávia  bola bombardovaná bez  právneho  dôvodu  na základe  domnelej ,alebo skutočnej   genocídy  . Lýbia  bola bombardovaná  bez právneho dôvodu na základe „ ochrany  vzdušného  priestoru „ . Ak Turecko  bude   trvať na svojom neverím ja osobne  tomu, že príde  špeciálny  vyšetrovací  tím.  Jednoducho mu budeme  musieť  veriť.  Veď  veríme  aj iným rozprávkam   tak prečo nie tejto.  ALE !  Turecko je člen  NATO ! NATO má povinnosť  kolektívnej  akcie  po slovensky  vojny  ak je napadnutý jeden  jeho člen.  Dávam  do pozornosti  tým,  ktorým táto  skutočnosť  unikla,   že  Slovensko je  tiež členom  NATO.

Takže  v lepšom  prípade   budeme  vo vojne so Sýriou . Je to aj iná alternatíva . V Sýrii je  najväčšia   vojenská   základňa  Ruska. … Myslím,   že  tu už smiech  prechádza.

Sýria  blízka  vzdialená

Čo je  vlastne  sýrsky   problém?  Podľa Ústavy  z roku 1973  je  Sýria je  republikou  kde sa na moci podieľa  viacero  strán , aj keď   de facto  dlhodobo  vládne   strana Baath.  Sýria je   známa najtolerantnejšou  náboženskou  politikou , ktorá   je ďaleko  pred  krajinami  EU.  Nielenže   sa rovnomerne  podporuje  rovnako  kresťanstvo ako  islam , ale aj rozdelenie   funkcií  v štáte  je  založené na rovnováhe  kresťanstva a islámu.  Sýria  však ma  dlhodobý  problém  so štátom  Izrael.  Prízvukujem   so štátom  Izrael  nie so židmi.  Antisionistická  politika   Sýrie   ju dostala na  black list  „ darebáckych  „  štátov.   Oficiálne  bola   zámienka  silný  vplyv armády. Pripomínam,   že  sionizmus bol v roku 1975  deklaráciou OSN číslo 3379 označený   za formu rasizmu.

Iný  problém  Sýrie je jej  tolerantnosť  v náboženských otázkach . Hlavný mufti ( rozumej  niečo ako moslimský   biskup)  Saudskej  Arábie   s priamym  vplyvom na  Katar a podobne, vyhlásil , že si neoddýchne  pokiaľ  na  blízkom  východe  bude  stáť posledný  kostol.  Režim , ktorý  stavia  mešity aj kostoly  evidentne  nie je  zrovna  obľúbený  u tohto  duchovného vodcu.

Tretí  problém  Sýrie je  jej  história  a pocit   Francúzska , že  toto  územie je jeho .  O čisto  humanistických  a ľudsko- právnych  a demokratických  motívoch  Francuszka  svedčí aj nasledovný  článok  http://www.sme.sk/c/6399676/sarkozy-chcel-dat-zabit-al-asada-obama-atentat-zamietol.html .

Štvrtý  problém Sýrie je ruská  základňa  , tá sa zas nemusí  páčiť  USA . Piaty  problém je  neúspech  Turecka  pri  rokovaniach  o vstupe do EU. Zrejme sa sen Osmanskej  ríši   po rozplynutí sna  o EU  vrátil.

Šiesty  problém  Sýrie je  Irán.  Nepotrebujem   veľkú dávku  fantázie  aby som si nevšimol  hranice  Turecka   s Iránom a možný  barter .

Pre tých , ktorým nedochádzajú  súvislosti  treba  ešte  poznamenať  , že tzv. povstalci  sa schádzajú v Paríži a jednoduchý  vojaci  sú zväčša  z Kataru,  alebo  patria  k moslimským extrémistom známym   z Lýbie , Bosny a Hercegoviny  či  Kosova.

Asi je  zrejmé,  že Sýria ma problém. Má však aj  ruského medveďa.

Prečo  tento  blog?

Vietor sa dvíha a búrka  už je na spadnutie.  Zrejme  koly  ziskom  z turistického  ruchu  bude leto pokojné,  ale  blesky môžu prísť  už na jeseň.   Nečakajme na  vodcov   štátov aby  pochopili ako pár hráčov  hrá  krvavú ruletu nielen  z Sýriou ale  aj celým svetom.  Vojnové   bubny   by mohli prehlušiť  bubny  mieru.  Ak dnes   každý jeden  nezainteresovaný  štát nebude  trvať na  požiadavke  mieru  a zachovania  tolerantnej  spoločnosti v Sýrii  minimálne  nám vznikne  ďalšie  ohnisko   zla a nenávisti. V horšom prípade   ani petržalský  panelák nemusí  byť dostatočne  vzdialený  od Damašku . Mier pre  Sýriu  je oveľa dôležitejší ako čokoľvek iného.   Ibaže  by sme  zabudli na podstatu  ľudskosti a povedali si,  že najlepšie  riešenie  ekonomickej  krízy je  vojna.

 

PS: veľa  detailov som  vynechal  , ale myslím , že  podstatu  som vystihol.

Dorothy Dayová

08.11.2016

Veľmi rád čítam amerického autora jezuitu Jamesa Martina. Jeho knihy sú mnohokrát veľkým povzbudením a napriek tomu, že sú presiaknuté katolíckom duchom môže ich čítať každý bez ohľadu viac »

STOP vyvlastňovaniu lajdáctvom ministerských úradníkov . .. ?

30.08.2016

Každý právnik ma svoju právnickú srdcovku. Pre mňa je to stavebné právo. Vláda Slovenskej republiky prijala v predchádzajúcom volebnom období myšlienku novelizácie stavebného zákona. Vzhľadom viac »

K novelizácii stavebného práva 2. možnosť pro-rodinného rozmeru v novom stavebnom zákone

17.05.2016

V sérii blogov na tému novela stavebného zákona sa ako zástupca nevládnej organizácie snažím poukazovať na niektoré inšpiratívne momenty, ktoré so sebou prináša stavebné právo. Beriem viac »

benjamin netanjahu

Izraelská vláda po takmer polstoročí obnovila diplomatické vzťahy s Čadom

20.01.2019 16:56

Premiér Benjamin Netanjahu označil tento krok za historický.

plyn, energie

Nemci o hrozbách pre Nord Stream 2 od USA: Nemecko je právny štát

20.01.2019 15:53

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier odpovedal na hrozby sankciami zo strany USA stručne: "Nemecko je právny štát".

Národný futbalový štadión

ÚVO má výhrady k podmienkam súťaže a zmluvy na nájom Národného futbalového štadióna

20.01.2019 15:52

Úrad upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Maroš Šefčovič

Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru, vyjadril sa Erik Tomáš

20.01.2019 15:27

Tomáš je presvedčený, že súčasný podpredseda Európskej komisie (EK) na to má odborný, ale i osobnostný potenciál.

piry

"Memento homine quia pulvis es et in pulverem reverteris"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 75882x
Priemerná čítanosť článkov: 2108x

Autor blogu

Kategórie