Založ si blog

Banán Igora M.

Letné horúčavy nám opäť spestril známy zabávač Igor M. Aj režisér hororov z 80 rokov by onemel  od závisti ako vie  známy parlamentný kaukliar  gradovať napätie. Bolo by to nesmierne  zábavné keby …  Predstavme si na chvíľu  situáciu, že  niekto iný predstúpi  pred kamery  a povie zabil som Jožka Ferka.  Zrejme  by ho hneď  čakal príslušný útvar PZ  a prokuratúra  by okamžite začala konať. Vôbec to nie je až také sci-fi . Veď si len zoberme  prípad známej moderátorky, kde  začala  pre „ rasizmus“ prokuratúra  ex offo konanie ( resp . OČTK ) . Najnovšie z dôvodu kontroverzných vyjadrení  amatérskeho  historika o SNP  ho tiež začala preverovať  polícia.  Nechcem skĺznuť  do roviny  úvah na  tému slobody slova.  Téma je skôr niekde  inde.  Poslanec NR SR pred kamerami , to znamená  verejne priznal , že si  utajeným spôsobom  nahráva  súkromné rozhovory.  Rovnako  priznal, že  ich používa ( tie nahrávky ) podľa toho ako jemu vyhovuje.  Dovolím si to rozviesť . Niekto disponuje  materiálom súkromnej povahy,  ktorý na škodu inému zverejní  .  Povedané slovným  zvratom viac- menej legendárnym v slovenskej  politike  má materiál, ktorým môže – drží  niekoho  za  „gule“ . K získaniu tohto materiálu nechajme  hovoriť  trestný  zákon :“Kto poruší dôvernosť neverejne prednesených slov, alebo iného prejavu osobnej povahy tým, že ho neoprávnene zachytí záznamovým zariadením a takto zhotovený záznam sprístupní tretej osobe, alebo ho iným spôsobom použije a inému tým spôsobí vážnu ujmu na právach, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.“ V ods. 3 § 377 sa okrem iného hovorí, že prísnejšie sa potrestá  ten kto spácha  tento čin ako verejný činiteľ – rozumej aj poslanec NR SR .  Pán poslanec  samozrejme môže povedať, že nevie ako ten záznam  vznikol,  za mečiarovej  éry  sme si zvykli na pristávanie  CD na stole  len  tak .  Rovnako  môže odmietnuť  vypovedať, lebo podľa trestného poriadku by mohol spôsobiť  trestné  stíhanie  sebe, alebo osobe  blízkej  čo by  buď ukazovalo na jeho bratranca  mimochodom tiež poslanca  NR SR,  alebo by bolo de facto doznaním .  Právne  celkom zaujímavá  vec.  Média  veselo púšťajú nahrávku   vôbec im nevadím,  že tým  participujú na  trestnom čine –  aj na to sme si už zvykli.  V podstate sme  100% transparentná  spoločnosť  žiadne súkromie,  žiadne právo na súkromie.

Aby  to nebolo len v štádiu kritiky  povedzme si ako mal Igor M. postupovať.  V prvom rade nemal  vec nahrávať . Ak  sa dozvedel o skutočnostiach nasvedčujúcim pochybenie  mal  bezodkladne  nie až pri raste  preferencií konkurenčnej  politickej  strany  informovať  príslušný  výbor NR SR a orgány činné v trestnom konaní. Postup „ vyčkávanie“ je tak obyčajný banditizmus . Ak má najvyšší zákonodarný orgán  štátu, alebo vláda fungovať na princípe  držania za „gule“  dostávame sa razom  do prostredia  latinskej  Ameriky a banánových  štátov.

Jedno  z vysvetlení  prečo čakal  je aj to, že sa mu nepodarilo  kvalitne  nahrávku upraviť.  Veď predstavme si  situáciu . Niekto povie  vetu „ pri sexe s manželkou som si zaumienil, že ju objednám  u kaderníka , s Rochnyakom sa poznám , bude to prekvapenie“.  A teraz  si predstavme  zostrihanie  vety „ pri sexe s Rochnyakom „ .  Pikantná  zmena nie ?

Kauza je nebezpečná  ešte  aj z iného pohľadu.  Strana  pána poslanca ma celkovo +- 4 členov.  Je zrejmé, že nemá ambície  byť vládnou stranou  a prevziať  zodpovednosť.  Je rovnako zrejmé, že keby   bol ktokoľvek premiérom  Igor M. je jeho darom  z nebies.  Nemá ambíciu sa mu cpať do vlády-banditským  spôsobom ničí kolegov  z opozície  . A to, že 4 -členná strana  zhabe  za voľby  niekoľko miliónov je v podstate veľmi dobrý biznis.

V právnom štáte  by už teraz  malo bežať trestné  stíhanie .  My si dáme radšej ten banán .

 

Dorothy Dayová

08.11.2016

Veľmi rád čítam amerického autora jezuitu Jamesa Martina. Jeho knihy sú mnohokrát veľkým povzbudením a napriek tomu, že sú presiaknuté katolíckom duchom môže ich čítať každý bez ohľadu viac »

STOP vyvlastňovaniu lajdáctvom ministerských úradníkov . .. ?

30.08.2016

Každý právnik ma svoju právnickú srdcovku. Pre mňa je to stavebné právo. Vláda Slovenskej republiky prijala v predchádzajúcom volebnom období myšlienku novelizácie stavebného zákona. Vzhľadom viac »

K novelizácii stavebného práva 2. možnosť pro-rodinného rozmeru v novom stavebnom zákone

17.05.2016

V sérii blogov na tému novela stavebného zákona sa ako zástupca nevládnej organizácie snažím poukazovať na niektoré inšpiratívne momenty, ktoré so sebou prináša stavebné právo. Beriem viac »

Džamál Chášakdží

Chášukdží vo svojom poslednom článku písal o železnej opone arabského sveta

18.10.2018 06:55

Washington Post zverejnil posledný príspevok nezvestného saudskoarabského novinára.

vojak, afganistan

Pri útoku v Afganistane sa zranilo päť českých vojakov

18.10.2018 06:14

Len pred pár týždňami neďaleko základne Bagrám v provincii Parván zahynuli traja českí vojaci.

ropa

Šejkovia hrozia ropnou krízou

18.10.2018 06:00

Jeden z najväčších exportérov ropy na svete pohrozil priškrtením kohútikov. Zníženou ťažbou ropy spôsobený nedostatok pohonných hmôt môže otriasť svetovou ekonomikou.

ebola

Epidémia eboly v Kongu zatiaľ nepredstavuje celosvetové riziko

17.10.2018 23:24

Od začiatku vypuknutia epidémie v júli tohto roka tu zahynulo nakazením sa ebolou už 211 osôb.

piry

"Memento homine quia pulvis es et in pulverem reverteris"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 73861x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu

Kategórie