Založ si blog

Pán prezident- mierová výzva !

Pán prezident

 

Vaša  excelencia  prezident  Slovenskej  republiky ,

Ing. Andrej Kiska

 

nemyslím si, že  tento list  budete  čítať , podobne ako si nemyslím, že dokáže čokoľvek zmeniť vo Vašom  zmýšľaní . Vyznávam  však  názor,  že podobne ako v dobách boľševizmu , nacizmu  a iných temných obdobiach sveta  nebolo morálne  mlčať, tak nie je morálne mlčať v dobe veľkých vojenských  konfliktov a to s akcentom  na konflikt  na Ukrajine.

Tento  konflikt  už nie je  vzdialený  naopak  je pred našimi  bránami.  Zdroje tejto krízy  je možné hľadať veľmi dlhými analýzami.  Som presvedčený, že korene krízy sú niekde  medzi veľmocami  a ich  predstavami o budúcom usporiadaní  sveta .  Nie je  však dôležité kde konflikt  vznikol,  ale že v tomto konflikte  reálne umierajú  ľudia. Deti prichádzajú o rodičov,  celé  štvrte  východnej  Ukrajiny sú odtrhnuté od  základných  civilizačných potrieb.  Konflikt Vaša  excelencia  to nie  sú len pekné a dramatické  vyhlásenia  v médiách.  Za socializmu sme  viacerí brali  už skôr negatívne  rôzne  výzvy na mier a tieto sa stali  aj predmetom  ľudového humoru.  Pár  rokov  po páde komunizmu  sa však rozhoreli   viaceré  ohniská bojov.  Neviem   pán prezident  či Vy,  alebo Vám blízka  osoba  zažila  bombardovanie?

Nechcem  postaviť   otázku do roviny  závisti,  či triedneho  boja ;  som relatívne  radikálny  antikomunista , ale do súkromného lietadla  málokedy  prenikne plač  detí,  ktoré nemôžu nájsť  svojich bračekov – sestričky, alebo hľadajú mamu,  ktorú roztrhal  delostrelecký granát.  Z dobre  a iste  aj vkusne  zariadenej   pracovne  nevidieť  zúfalý pohľad  starých  ľudí, matiek a detí utekajúcich do krytu .  A pokiaľ  priamo rodinný príslušník,  napríklad  Váš  syn na ktorého  iste máte  právo  byť  hrdý  nepochoduje v prvej línii  vojenského konfliktu  ťažko posúdite  strach  otca /matky o syna  vojaka .

Karol Habsburský I . bol posledný  cisár  Rakúsko Uhorska . Bol zároveň v tej dobe  aj jediným monarchom,  ktorý pred tým ako sa stal monarchom  zakúsil zákopovú vojnu –   I. svetovej  vojny. Ako následník trónu videl priamo  v bojových líniách  roztrhané telá mladých mužov – Čechov, Rakúšanov,  Nemcov,  Slovákov   ,Maďarov.  Preto  obrazne   povedané  na druhý deň  po tom ako sa stal   cisárom  začal s mierovou  iniciatívou.

Vám  pán prezident, napriek  Vašim  pestrým  a rešpekt  vzbudzujúcim  životným  skúsenostiam  táto jedna Vám chýba.  Ďakujte  Bohu. Poučte  sa však  od svojich  predchodcov   v celom rade  hláv  štátov  pred Vami.

Nie je  záujem Slovenska  a nie je  záujem Vašich  voličov     aby Slovensko sa  formovalo  ako strana  sporu.  Vy dnes   vystupujete   na strane  súčasnej  ukrajinskej  vlády,  ale  tá už bola  viac krát obvinená  napr.  Amnesty International  z používanie  bojových metód a prostriedkov,  ktoré  sú zakázané  a teda  k spáchaniu  vojnových   zločinov .  Iste ani Vy  ani naša tajná služba  nevie všetky detaily  toho  čo sa dnes  deje  na východnej  Ukrajine .

Mám  za to,  že Slovensko má povinnosť  zasiahnuť  do tohto  konfliktu,  ale nie ako strana  sporu, dopredu odsudzujú  protistranu,  ale ako diplomatický mierotvorcá.  My  Slováci sme nemali nikdy  imperiálny záujem   . Mohli by sme ponúknuť  dobré služby, humanitárnu pomoc  a diplomaciu   vždy keď  splanie  na našej  planéte vojnový konflikt  a stať sa tak národom  diplomatov  a mierotvorcov.

Dovolím si  Vám pripomenúť slová Jana Pavla II o dejinnej úlohe  Slovenska. Nemyslím si,  že  táto  úloha tkvie  v oživení  inkvizície ako sme  viac krát počuli  pred 7.2 , ale  naopak si myslím, že tato úloha je práve v postavení nášho národa  ako nositeľov  pokoja.

Preto Vás práve pozývam k uvažovaniu  smerom k novému trendu našej  zahraničnej  politiky. Nie hrať sa na vojakov,  kde  pri všetkom rešpekte  k našim  ozbrojeným  silám  veľké zmeny   geopolitickej mapy  sa od našej   vojenskej aktivity  asi očakávať  nedajú, ale  v diplomacii a sprostredkovaní  mieru nie  len  na Ukrajine,  ale  všade  vo svete.

Mier  je základný predpoklad   rozvoja   ľudských  práv .  Tam kde  ľudské práva  boli nastolené bombardérmi  nevidíme  ich rozkvet, ale naopak  exodus  obyvateľstva, strach  pred  terorom  a prenasledovanie.  Mier  je  najväčšia výzva  dnešných čias.  Slovensko môže buď  asistovať  jednej  zo strán konfliktov  a podieľať sa tak na vraždení  a hrôzach  vojen, alebo ako som prv spomenul  môže prinášať mier.

Na záver si dovolím  opätovne  spomenúť  slová veľkého pápeža Jana Pavla II  „ Nikdy viac  vojna“.

Dorothy Dayová

08.11.2016

Veľmi rád čítam amerického autora jezuitu Jamesa Martina. Jeho knihy sú mnohokrát veľkým povzbudením a napriek tomu, že sú presiaknuté katolíckom duchom môže ich čítať každý bez ohľadu viac »

STOP vyvlastňovaniu lajdáctvom ministerských úradníkov . .. ?

30.08.2016

Každý právnik ma svoju právnickú srdcovku. Pre mňa je to stavebné právo. Vláda Slovenskej republiky prijala v predchádzajúcom volebnom období myšlienku novelizácie stavebného zákona. Vzhľadom viac »

K novelizácii stavebného práva 2. možnosť pro-rodinného rozmeru v novom stavebnom zákone

17.05.2016

V sérii blogov na tému novela stavebného zákona sa ako zástupca nevládnej organizácie snažím poukazovať na niektoré inšpiratívne momenty, ktoré so sebou prináša stavebné právo. Beriem viac »

plyn, energie

Nemci o hrozbách pre Nord Stream 2 od USA: Nemecko je právny štát

20.01.2019 15:53

Nemecký spolkový minister hospodárstva Peter Altmaier odpovedal na hrozby sankciami zo strany USA stručne: "Nemecko je právny štát".

Národný futbalový štadión

ÚVO má výhrady k podmienkam súťaže a zmluvy na nájom Národného futbalového štadióna

20.01.2019 15:52

Úrad upozorňuje, že môže ísť o prípad vyžadujúci aplikáciu pravidiel podľa zákona o verejnom obstarávaní.

Maroš Šefčovič

Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru, vyjadril sa Erik Tomáš

20.01.2019 15:27

Tomáš je presvedčený, že súčasný podpredseda Európskej komisie (EK) na to má odborný, ale i osobnostný potenciál.

pracovny snem strany smer, Pellegrini, glvac,

O Glváčovi musí rozhodnúť vedenie Smeru, uviedol Erik Tomáš

20.01.2019 15:15

Zdôraznil tiež, že pravdivosť uniknutých informácií z vyšetrovateľského spisu nie je zatiaľ potvrdená.

piry

"Memento homine quia pulvis es et in pulverem reverteris"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 75867x
Priemerná čítanosť článkov: 2107x

Autor blogu

Kategórie