Založ si blog

Hatikvah

Krátka úvaha o obyčajnom slovu v svetskom aj kresťanskom kontexte . Prosím všetkých,  ktorí sú schopní v  tejto  úvahe  vidieť  antisemitizmus  nech sa hodia 10 x  o zem a navštívia  svojho obvodného lekára .

Názov  izraelskej hymn  je dosť netradičný . Hatikvah  – nádej . Priznám sa  keď som ju počul okrem plačlivej   melódie   ma nezaujalo nič . Text opisujúci klasiku sionistickej  ideológie  v ktorej   vznikol  štát Izrael .  Čo však rezonuje  je  názov „ nádej“ . Som presvedčený,  že keby židia  mali v texte  hymny detail ich pobytu  v koncentračnom  tábore,  alebo naopak  plán „ohnivý stĺp“ ( krycí názov  de facto genocídneho útoku  voči  pásmu Gazy)  aj tak by ma  zaujal najviac názov  „ haktivah“ .  Dante Alighieri v svojom geniálnom diele  Božskej  komédie  časť Inferno  „Peklo“  začína  nápisom  na bráne  „Zahoď nádej  kto vchádzaš“. Dante  aj mnohí teológovia  definujú peklo ako miesto bez nádeje  a to je nezvratné .   Jeden  z momentov  tohto  zamyslenia  je vo svetle  vyššie uvedeného  taký postreh  z správ CNN . Stručne – vražda- teror – vražda- ničenie – tornáda- teror- vojna.  Synovia  izraelského národa, ktorí zväčša  sú majetkovo  zainteresovaní na mediálnom svete  majú nadej ako základné motto  svojej  existencie  osobnej aj národnej.  Mediálne  impérium   však hlása   iné posolstvo.  Človeče  vzdaj sa nádeje  nemáš žiadnu  šancu , svet je  zlý, plný korupcie , teroru, nemáš  šancu  žiť inak musíš  sa prispôsobiť, ty sám  nič  nezmeníš.  Keď počúvaš  naše  správy  odhoď  všetky nádeje…. Nechcem  znova  otvárať tému referendum , ale veľmi podobnú muziku sme počúvali aj v pred referendovom  období.  Nemáš  nádej nič sa nezmení hlasovať je  zbytočné . Aj tak sa nič nezmení.

Ľudia,  ktorí majú istý druh diagnóz pri ktorom   veda hovorí o nezvratnosti priebehu  sú poväčšine  akoby prebudení k novému boju. Hoci objektívne  okolnosti  zväčša nedávajú nádej oni vidia  svetlo na konci  tunela či už v tej, alebo onej  podobe.  Keď sem  tam chodím na takéto  oddelenia som svedkom nového ŽIVOTA  , prúd života, ktorý mnohokrát   nevidím ani u svojich   študentov ani medzi kolegami .  Povedané slovami  onkologického  pacienta pokiaľ  dýcham ešte  je nádej .

Správy CNN  a podobne nás chcú presvedčiť,  že svet je zlý  a my nemáme nádej . To slovo nádej  by sa malo stať predmetom  meditácie  a zamyslenie. Najmocnejší národ sveta  ho ma  ako názov  hymny  to niečo znamená .V židovskom prípade sa dá povedať, že slovo hatikvah  je doslova a do písmena  psychologická zbraň  prežitia .  Možno je  to paradox , že štát, ktorý spieva o nádeji ju berie  susedom, cez svoje média nám všetkým,  ale to je príbeh o inom.   Málokedy vidíme  v správach  niečo motivačné , niečo  čo by  nás  vystrelo a povedali  sme si pome robiť  dobro .  Pritom  svet je plný dobra  od mikro -príbehov  starkých s dojímavým životom,  ktorí spolu prešli 50-60 rokov , cez matky, ktoré sa obetujú za svoje deti,  vyliečených pacientov z ťažkých chorôb, prácu stoviek  dobrovoľníkov a napr. mníšok  Matky  Terezy  s najbiednejšími  a mnoho – mnoho iného.  Veriaci  kresťania  si  v tomto  čase akoby intenzívnejšie  pripomíname  príbeh Kristovho  umučenia. Podľa Biblie  veľmi dobre  sfilmovanej  v diele  Umučenie  Krista , Ježiš  trpel v agónii , úzkosti  v Getsemanskej  záhrady .  Veriaci   veríme, že videl všetko čo sa más stať.  Plyn v zákopoch I. svetovej vojny,  genocídy ,  Hirošimu a Nagasaki, pokusy  na ľuďoch , Pol Pota ,  ekonomický egoizmus a hladomor , zomierajúce  deti od smädu, alebo pravidelne  navštevujúce miestne  smetisko kvôli zbytkom jedál . A keď napriek  tomu  išiel  na kríž tak to asi  význam  celé ešte stále má. Zrazu  to slovo nádej  ma  celkom iný význam . Či už je  človek  veriaci, alebo nie nad nádejou by sa malo uvažovať – pokiaľ teda  ešte  dýchame.

 

Dorothy Dayová

08.11.2016

Veľmi rád čítam amerického autora jezuitu Jamesa Martina. Jeho knihy sú mnohokrát veľkým povzbudením a napriek tomu, že sú presiaknuté katolíckom duchom môže ich čítať každý bez ohľadu viac »

STOP vyvlastňovaniu lajdáctvom ministerských úradníkov . .. ?

30.08.2016

Každý právnik ma svoju právnickú srdcovku. Pre mňa je to stavebné právo. Vláda Slovenskej republiky prijala v predchádzajúcom volebnom období myšlienku novelizácie stavebného zákona. Vzhľadom viac »

K novelizácii stavebného práva 2. možnosť pro-rodinného rozmeru v novom stavebnom zákone

17.05.2016

V sérii blogov na tému novela stavebného zákona sa ako zástupca nevládnej organizácie snažím poukazovať na niektoré inšpiratívne momenty, ktoré so sebou prináša stavebné právo. Beriem viac »

Maroš Šefčovič

Je logické, že Šefčovič nechce byť len kandidátom voličov Smeru, vyjadril sa Erik Tomáš

20.01.2019 15:27

Tomáš je presvedčený, že súčasný podpredseda Európskej komisie (EK) na to má odborný, ale i osobnostný potenciál.

pracovny snem strany smer, Pellegrini, glvac,

O Glváčovi musí rozhodnúť vedenie Smeru, uviedol Erik Tomáš

20.01.2019 15:15

Zdôraznil tiež, že pravdivosť uniknutých informácií z vyšetrovateľského spisu nie je zatiaľ potvrdená.

krádež

Krádež roka z Polusu stále neobjasnená

20.01.2019 15:00

Návštevníkovi kaviarne Polusu ukradli peňaženku so sumou takmer 20 000 eur. Polícia ešte stále nemá páchateľa, aj keď ho pri čine zachytila kamera.

Denisa Saková

Následky snehovej kalamity mohli byť miernejšie, tvrdí Saková

20.01.2019 13:51

Saková uviedla, že práce sa v súčasnosti orientujú na odvážanie snehu z postihnutých obcí, čo je aj prevencia pred povodňami.

piry

"Memento homine quia pulvis es et in pulverem reverteris"

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 75861x
Priemerná čítanosť článkov: 2107x

Autor blogu

Kategórie